Zdjęcia ślubne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?

Kogo wybrać na fotografa ślubnego?

Dzień ślubu dla młodej pary to najważniejszy dzień w ich życiu. Chcą aby był idealny, dopracowany w każdym szczególe. Tak jak dokonują wyboru suknii ślubnej, sali weselnej, tak samo muszą zdecydować się na fotografa ślubnego. W pierwszej chwili, chcąc zaoszczędzić na fotografie ślubnym, proszą wujka, koleżankę, którzy posiadają lustrzanki, o zrobienie kilku zdjęć. Jednak zdjęcia ślubne to duża odpowiedzialność i nie powinno się jej powierzać gościom weselnym. Przyszli oni się bawić, tańczyć, a nie biegać z ciężkim aparatem. Co najważniejsze, zawodowy fotograf ślubny posiada certyfikat wymagany do fotografowania uroczystości liturgicznych, zapewnia całkiem inną jakość zdjęć, uchwycenie wszystkich najważniejszych momentów oraz obróbkę na wysokim poziomie. Uwiecznienie tych wszystkich wyjątkowych i niepowtarzalnych chwil stanowi wspaniałą pamiątkę dla młodej pary oraz całej rodziny. Jak zatem wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego? Rozpoczęcie poszukiwań można zacząć od przejrzenia stron internetowych, ogłoszeń oraz zapoznanie się z wykonanymi przez nich pracami. Można również popytać znajomych i członków rodziny, którzy brali w niedawnym czasie ślub oraz są zadowoleni z wykonanej przez fotografa ślubnego pracy. Wypytajcie jak układała się praca z fotografem ślubnym, czy ustawiał parę młodą i gości czy wyczekiwał na uchwycenie odpowiedniego momentu. Najlepsze zdjęcia ze ślubu są niepozowane, naturalne, uchwycone przez reportera - fotografa w odpowiednim momencie.

Oferta fotografa ślubnego

Przy wyborze odpowiedniego fotografa ślubnego upewnij się, iż obojgu Wam podobają się wykonane przez niego prace oraz odpowiada Wam cena. Każdy fotograf ślubny powinien udostępnić Wam swoje portfolio, przy spotkaniu lub na swojej stronie internetowej. Pełen reportaż ślubny obejmuje przygotowania do ślubu, czyli ubiór Pary Młodej, emocje towarzyszące wyczekiwaniom, następnie błogosławieństwo przez rodziców, przejazd do Kościoła oraz najważniejszy moment w Kościele, czyli złożenie przysięgi i nałożenie obrączek. Przed wyborem fotografa ślubnego upewnij się, iż posiada on certyfikat umożliwiający fotografowanie uroczystości kościelnych, gdyż może się zdarzyć, że ksiądz wyprosi fotografa - w pewnych momentach mszy zdjęć robić nie wolno. Po mszy fotograf bierze również udział w weselu. Towarzyszy Wam przy powitaniu na sali, aż po oczepiny oraz zabawę do późnych godzin. Po dniu zaślubin umówcie się na sesję plenerową. Nie polecamy sesji plenerowej w dniu ślubu gdyż jest to dodatkowa rzecz, którą para ma "na głowie". Towarzyszy jej niechciana nerwowość oraz krótki czas na wykonanie idealnych zdjęć. Pogoda również może być czynnikiem który zepsuje Wam sesję ślubną plenerową. Fotograf zazwyczaj posiada kilka miejsc, w których może zostać wykonana sesja ślubna, ustalcie gdzie taką sesję wykonacie oraz pomyślcie, jakie zdjęcia chcielibyście mieć, jak się ustawiać aby efekt końcowy był satysfakcjonujący. Przy wyborze pakietu upewnijcie się, które momenty wchodzą w jego skład oraz ile zdjęć dostaniecie od fotografa przy odbiorze. Zazwyczaj jest to od 500 do 1000 zdjęć.

Umowa i inne szczegóły

Przed ślubem podpiszcie umowę! Chroni ona Was, jak również fotografa ślubnego. Wymienione są w niej szczegóły dotyczące współpracy. Zapewnia parze młodej zaangażowanie fotografa, określoną cenę za starannie wykonaną usługę oraz gwarantuje jego obecność w wyznaczonym dniu. Fotograf za to może wymagać od Was wpłacenia określonej zaliczki aby móc dla Was "zaklepać" termin. Przy odbiorze zdjęć dopłacicie resztę umówionej kwoty. Standardowy termin jaki potrzebuje fotograf ślubny na obróbkę zdjęć wynosi do 4 tygodni. Ile więc powinna kosztować taka usługa? Dobry sprzęt fotograficzny jest drogi i nie jest to jednorazowy wydatek. Przy intensywnej pracy aparaty się z czasem zużywają, więc usługa wykonania zdjęć ślubnych wynosi od ok. 1500 zł. Można znależć tańsze oferty, jednak warto wybrać dobrego fotografa ślubnego aby później nie płacić dodatkowych pieniędzy za profesjonalne usługi fotograficzne z ratowania nieudanych zdjęć. Ważne jest więc aby wraz z ceną szła jakość zdjęć.

powrót do strony głównej